Menu Zamknij

Gry domino dla każdego od małego do starego

Domino to obecnie trochę zapomniana i niedoceniana gra. W dobie komputerów może się wydawać mało atrakcyjna, ale to wspaniały sposób na rodzinne spędzanie czasu. Doczekała się wielu wariantów zarówno, jeśli chodzi o sposób grania, jak i wygląd oraz ilość kamieni.

Różne warianty domino

Najprostsze gry domino oferowane przez księgarnie przeznaczone są dla 2-latków. Z reguły to duże, tekturowe lub drewniane kafelki. Gra nimi polega na dopasowywaniu takich samych obrazków bądź kolorów. Kolejnym etapem dla 3-5 latków są kafelki z obrazkami i odpowiednią cyfrą, ilością kropek lub małych obrazków. Można też znaleźć wersje do nauki ułamków, angielskiego oraz domino sensoryczne. Ciekawą propozycją są również zestawy do budowania składające się z kilkuset, do nawet ponad 1000 elementów. Zawierają gładkie, najczęściej drewniane klocki w różnych kolorach, oraz dodatkowe platformy mające urozmaicić budowanie.

Podstawowa wersja domino przeznaczona dla graczy od 6 lat wzwyż. Zawiera klocki nazywane kamieniami. Każdy został podzielony na pół i oznaczony kropkami od 0 do 6. Kamień o liczbie oczek równej 0 nazywamy mydłem. Kamienie z parami o tej samej liczbie oczek, to dublety. Cały zestaw zawiera 28 elementów.

W podstawowej wersji gry domino uczestniczy 2-4 graczy. Każdy z nich losuje po 7 kamieni. Reszta, jeśli jest, zostaje na stole oczkami do dołu. Rozpoczyna gracz posiadający kamień o największej sumie oczek. Następna osoba dokłada kolejny z pasującą liczbą kropek po jednej ze stron. Gracz, który nie posiada pasującego kamienia, losuje go z ogólnej puli i dokłada lub opuszcza kolejkę. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kamieni.

Domino dla zaawansowanych

Grę można utrudnić i uatrakcyjnić na kilka sposobów. Np. zagrać dwoma zestawami równocześnie, zmienić zasady dokładania, lub dobierania kamieni z  puli, wybrać trudniejsze wersje: 9, 12, 15 lub 18-oczkowe. Domino doczekało się wielu popularnych wariantów rozgrywek:

– Bergen

– domino francuskie

– domino parzyste

– domino węgierskie

– domino włoskie

– Matador

– Muggins

– łamigłówka Dominosa

– Sewastopol

Tradycyjne domino z reguły jest robione z plastiku. Ale można spotkać też wersje bardziej ekskluzywne z drewna, które nadają się na prezent, bądź podróżne, czyli magnetyczne.

Wbrew pozorom domino, to bardzo atrakcyjna i wszechstronna gra logiczna. Często wymagająca użycia strategii. Każdy, kto lubi gimnastykować mózg samodzielnie (Dominosa) lub w towarzystwie będzie czerpał z niej ogromną przyjemność i satysfakcję.