Menu Zamknij

Gry domino – kreatywna i rozwijająca zabawa

Domino to gra dla dzieci oraz świetna zabawa dla całej rodziny. Jest to klasyczna gra znana od wielu lat. W dzisiejszych czasach występuje wiele odmian domina. Gra ta działa edukacyjnie na dzieci, rozwija zdolności matematyczne i spostrzegawczość. Przyjemność grania w domino można dzielić z rówieśnikami lub najbliższymi.

Jak grać w gry domino?

Klasyczne gry domino składają się z wielu kostek z oczkami po dwóch stronach. Łącząc kostki można budować długie ścieżki w obu kierunkach, przykładając do siebie poszczególne kawałki o tej samej liczbie oczek. Ten typ domina jest dobry dla dzieci starszych, ponieważ stymuluje rozwój zdolności matematycznych. Domino stanowi doskonale połączenie zabawy i nauki. Dla dzieci młodszych nadaje się domino z kostkami obrazkowymi.

Rodzaje domina

Klasyczny, podstawowy rodzaj domina z oczkami punktów na kostkach nadal jest bardzo rozpowszechniony. Obecnie występuje wiele odmian gry domino. Można wyróżnić: domino klasyczne, edukacyjne, logopedyczne, obrazkowe, drewniane np. bajkowe, zwierzęce, domino magnetyczne, turystyczne, domino dla najmłodszych i najstarszych. Domino bardzo często można znaleźć w zestawie gier. Innym rodzajem gry jest domino on-line lub domino na telefon. Domino można także układać stawiając kostki na stojąco w długie ciągi, a później przewracać.

Wpływ gry domino na rozwój dziecka

Gry domino to typ gier kreatywnych, logicznych i bardzo lubianych. Dlaczego gry domino tak pozytywnie wpływają na rozwój dziecka?

– gra domino jest dla dzieci i dla całej rodziny, doskonale nadaje się do zabawy z rówieśnikami, co wpływa na budowanie relacji społecznych i kształtowanie więzi.

– gra uczy radzenia sobie z emocjami podczas wygranej lub przegranej, własnej lub innych grających.

– ma wpływ na kształtowanie charakteru, uczy panowania nad emocjami, które pojawiają się w ciągu gry.

-domino rozwija logiczne myślenie oraz zdolności matematyczne

– wpływa na koordynację wzrokowo-ruchową

– zachęca do obserwacji i kojarzenia faktów

– uczy cierpliwości, wytrwałości i spostrzegawczości

– pozwala odpoczywać w konstruktywny sposób

– uczy przegrywać z godnością

– pokazuje czym jest zdrowa rywalizacja

Gry domino są doskonalą forma spędzania wolnego czasu, zachęcają do działania, do zabawy z innymi. Mogą też stanowić doskonałą zabawę w postaci układania kostek domina jednego za drugim, aby popchnąć je powodując, że każda przewracająca się kostka popycha następną. Zabawa dominem w ten sposób jest bardzo kreatywna i budzi wiele pozytywnych emocji.